Úvod > Aktuality>79. kongres AIPS - Katar 2016

79. kongres AIPS - Katar 2016

Světový kongres Mezinárodní organizace sportovních novinářů (AIPS) pro rok 2016 hostilo od 7. do  11. Února katarské Dauhá. České novináře na jednání zastupoval předseda KSN Zdeněk Pavlis a člen výboru Vladimír Drbohlav.

Delegáty 107 národních organizací sportovních novinářů oslovil hned v úvodu kongresu prezident AIPS Gianni Merlo s připomenutím nesmírně závažných problémů současnosti: „Role sportu neustále roste z hlediska kulturního, ekonomického i společenského, ale za cenu ohrožení jeho základních etických hodnot. Sport soustavně infikuje korupce a téměř každodenně se objevují nové podrobnosti o úplatkářských aférách, dopingových nálezech a ilegálních sázkách. Sport musí čelit permanentnímu útoku zločineckých kriminálních struktur. Přitom ale právě sport a naprostá většina jeho vyznavačů a příznivců stále udržují v povědomí společnosti nezbytné etické a morální normy i hodnoty fair play,  které právě sport jedinečným způsobem vytváří, zprostředkovává i učí…

Sportovní novináři v některých částech světa riskují své životy,  jsou vlastně váleční zpravodajové.

Jiní jsou ochotní zavírat oči a zkreslovat fakta výměnou za klidný život anebo ještě hůře jen za oběd zdarma. Chtěl bych, aby kongres 2016 připomněl naléhavost situace, aby se stal setkáním odborníků  z celého světa odhodlaných řešit mimořádné situace. Sportovní novináři se stávají ohroženým druhem. Je na čase začít jednat dříve než bude přiliš pozdě.“ 

Vlastní jednání kongresu se ovšem nakonec ubíralo poněkud pragmatičtějšími kroky. Precizní katarští organizátoři chtěli především prezentovat připravenost své země na nejvýznamnější sportovní události s hlavním zaměřením na přípravu infrastruktury fotbalového MS 2022 a možnost následné úspěšné olympijské kandidatury. Sen emíra El Tháního o OH v Dauhá stále žije a mimořádné investice opravdu dávají záruky pro zabezpečenou organizaci MS v silniční cyklistice 2016, MS v atletice 2019,

MS v plaveckých sportech 2023 a z hlediska kvality stadiónů, ubytovacích kapacit i nového velkolepého projektu metra a městské hromadné dopravy i pro fotbalové MS 2022.

Program kongresu doplnily právě obhlídky rozestavěných stadiónů i návštěva komplexu, ve kterém je ubytováno na sto tisíc zahraničních dělníků podílejících se na výstavbě katarským státem kontrolovaných projektů v souvislosti s fotbalovým světovým šampionátem 2022.

V době kongresu proběhl rovněž katarský Národní sportovní den. Státní svátek věnovaný sportovním aktivitám byl inspirován japonským vzorem, pro školáky se ten den otevřela nepřeberná nabídka sportovišť nejprestižnějšího a nejdražšího sportovního institutu planety Aspire Academy, veliké množství sportovních akcí probíhalo prakticky po celém Dauhá, ale přes veškeré úsilí prostě počet obyvatel Kataru a jejich sportovní nadšení i tradice  zůstávají stále s ambiciózními olympijskými megaprojekty v nepřehlédnutelném rozporu.

Už jednání kontinentálních sekcí rozmělnila úvodní prezidentovu výzvu spíše do diskusních podnětů věnovaných dílčím otázkám hodně různorodé závažnosti. A tak při nezbytných prezentacích  pozvaných hostů a partnerů (vynikla z nich zpráva o projektu rekonstrukce FIFA, velmi otevřená informace o deziluzi v IAAF a představení nového předsedy FISU a jeho nástin reorganizace univerzitního sportu) zůstalo v Dauhá neobvykle mnoho času na projednávání vnitrosvazové agendy. Jenže dvouhodinová diskuse ohledně přijetí či nepřijetí svazu sportovních novinářů Kosova, další nekonečné projednávání návrhu na povinnou kvotaci a poměrné zastoupení žen v exekutivě i dalších složkách nebo návrh skandinávských zástupců na naprosté vyloučení prezentací, limitaci kongresů a zákaz jejich pořádání v zemích porušujících lidská práva rozhodně žádným způsobem Merlově úvodní výzvě neodpovídaly.

Nejzávažnější témata tak zůstala nenaplněna a byla odsunuta na příští volební kongres,  který bude v květnu 2017 hostit korejský Soul. Do funkce generální sekretářky AIPS se opět vrací Australanka Roslyn Morrisová, v hodnocení edukativních programů AIPS Young Reporters byla oceněna podpora KSN ČR projektu uskutečněnému v rámci fotbalového ME  hráčů do 21 let v červnu 2015 v České republice. Oceněna byla rovněž naše role při vyřešení otázky bezplatného wi-fi pro novináře akreditované na MSLH 2015 v Praze a Ostravě - bohužel pro OH v Rio de Janeiru vyzněly připomínky pařížského kongresu AIPS naprosto do ztracena a právě ceny ubytování nebo nefunkčnost formálně bezplatného internetového připojení s nutností nákupu doplňkových propojení zůstávají nepříjemnou realitou.

Úspěchem skončil premiérový ročník soutěže Sport Media Pearl Awards vyhlášené právě na kongresu AIPS 2015 v Paříži a sponzorované partnery z Abú Dhabí. Prakticky ve všech kategoriích se rozhodovalo mezi stovkami přihlášených,  vítězové vybraní odbornou porotou převzali ocenění na slavnostním večeru v prosinci 2015 - mezi píšícími žurnalisty vyhráli Fiifi Anaman z Ghany a Argentinec Martin Mazur, celkem bylo vyhlášeno 12 kategorií, z českého zastoupení se až do předposledního výběrového kola dostal v sekci audio příspěvek Jana Kaliby z Českého rozhlasu.

Budoucnosti soutěže patřilo na kongres navazující setkání v sousedství dubajského letiště. Formát akce je nezbytné modifikovat a podřídit určité nadační formě. AIPS s titulárním sídlem v Lausanne totiž z hlediska švýcarských zákonů nemůže být v pozici přímého účastníka, ale má možnost být nadále generálním partnerem a garantem výběru účastníků z řad opravdu profesionálních žurnalistů.

Vladimír Drbohlav a Zdeněk Pavlis
delegáti KSN ČR na 79.kongresu AIPS