Úvod > Aktuality>AIPS Media Summit Budapest 2017

AIPS Media Summit Budapest 2017

Ve dnech 26.-29.března se v Budapešti uskutečnil AIPS Media Summit za účasti 81 zástupců 34 evropských organizací sportovních novinářů. Čestným hostem KSN byl bývalý diskař Imrich Bugár, který reprezentoval Česko na večeru legend evropského sportu.

Z hlediska AIPS Europe bylo setkání koncipováno jako rozloučení současného vedení evropské organizace shrnující jeho dosavadní práci pod vedením Yannise Darase, projednání závažných témat současného sportu a médií a stanovení určité  kontinentální strategie společného postupu pro období po volebním kongresu v Soulu.

Řek Daras už nebude dále kandidovat, svých současných univerzitních kontaktů využil pro tři velmi fundovaně připravené panelové diskuse na téma dostupnosti sportovních akcí (media rights), stále bolestnějšího propojení sportu s kriminální činností (match fixing) a vývoje sportovní žurnalistiky v digitální éře se zvláštním zaměřením na roli žen v jednotlivých organizacích. Obraz budoucnosti nevyzněl minimálně v prvních dvou oblastech příliš optimisticky, prezident AIPS Gianni Merlo se zavázal k organizaci podrobnějšího průzkumu a snaze o celosvětové řešení v rámci činnosti AIPS. 

Maďarští organizátoři původně setkání koncipovali jako představení kandidatury Budapešti na OH 2024 a přání úspěchu v souboji s Paříží a Los Angeles na limském zasedání MOV. Po nedávném stažení olympijské kandidatury zaměřili prezentace na organizaci nejvýznamnějších událostí roku 2017 na území Maďarska: květnové MS v plaveckých sportech v Budapešti, červnový Evropský olympijský festival mládeže v Györu a srpnové MS v judu v Budapešti. Společně s představením nádherné nové plavecké Duna Areny pro 12.000 diváků seznámili účastníky summitu rovněž s novým fotbalovým stadiónem Ferencvárose Groupama Arena pro 23.000 diváků a projektem výstavby národního stadiónu Ference Puskáse pro 38.000 diváků (měl by být dějištěm některých zápasů ME 2020). Informace o dlouhodobém programovém rozvoji maďarského fotbalu doplnily návštěvy národního tréninkového centra v Telki a Akademie Ference Puskáse ve Felcsutu soustřeďující z celé země talenty od dvanácti do devatenácti let.

Pro úterní závěrečný galavečer v Duna Aréně zamýšlený původně jako pozdrav olympijskému projektu požádali organizátoři o zprostředkování přítomnosti legend evropského sportu.

Klub sportovních novinářů ČR oslovil pro tuto příležitost Imricha Bugára, který se této prestižní reprezentace zhostil vynikajícím způsobem, jeho schopnost perfektní komunikace v maďarštině vzbudila velký ohlas. 

Galavečer za účasti vrcholných státních představitelů i řady nesmírně zajímavých hostů byla nesporně důstojným a zdařilým závěrem celého setkání. Pro ilustraci alespoň částečný přehled dalších zúčastněných sportovních legend: Maďarsko – Katinka Hosszuová, Polsko – Irena Szewinská, Izrael – Agnes Keletiová (96 let !!), Turecko – Halil Mutlu, Rusko – Viktor Krovopuskov, Itálie – Patrizio Oliva, Chorvatsko – Dubravko Šimenc, Bulharsko – Petar Stojčev, Slovensko – Attila Szabo.

Dalšími přítomnými olympijskými vítězi či medailisty byli maďarský exprezident Pál Schmitt, předseda Výboru Fair play MOV Jenö Kamuti nebo maďarská ministryně sportu Tünde Szabová. Desetimiliónovému Maďarsku patří v historické bilanci olympijských medailistů osmé místo, maďarská sportovní tradice je nesporně jedinečná. Současné vedení zdejšího klubu sportovních novinářů a zejména jeho předseda Gyorgy Szollosi dokázali při organizaci této mimořádné akce využít cílenou vládní podporu poskytovanou vybraným sportovním oblastem a také podstatně zvýraznit své  ambice před květnovými volebními kongresy.

Vladimír Drbohlav
delegát KSN ČR