Úvod > Aktuality>Kongres v Baku připomněl devadesát let od založení AIPS

Kongres v Baku připomněl devadesát let od založení AIPS

Ázerbajdžánský kongres AIPS měl sice pořadové číslo 77, ale loni zvolené vedení ho koncipovalo především jako připomenutí devadesátiletého jubilea AIPS a také současného propojení vrcholné světové organizace sportovních novinářů a jejích představitelů s nejdůležitějšími orgány a federacemi soudobého sportovního světa. 

Ázerbajždánský prezident a zároveň předseda tamního olympijského výboru Ilham Alijev (vpravo) a předseda AIPS Gianni Merlo během jednáni kongresu v Baku.Do Baku nakonec dorazili zástupci 103 národních organizací a Gianni Merlo jim znovu nabídl desítky prezentací od videozdravice předsedy MOV Thomase Bacha přes vystoupení zástupců MOV, FIFA, UEFA, IAAF, FINA, FIG, FISU, Special Olympics, FIAS a dalších a dalších…

Z domácí strany byly pochopitelně středobodem dění přípravy na první Evropské hry, které proběhnou v červnu 2015 v Baku a jsou zde vnímány jako dovršení vstupu Ázerbajdžánu do velkého světa. Před zahájením kongresu se tak s delegáty setkal osobně i prezident a předseda azérbajdžánského olympijského výboru Ilham Alijev, hostem snad všech kongresových dnů byl ministr sportu Rahimov a především zástupci organizačního výboru Evropských her, kteří prakticky každého z přítomných automaticky považovali rovněž za účastníka her.

Výstavba sportovišť je ale impozantní a mezinárodní tým zabezpečující přípravu her  dává záruku, že soutěže v devatenácti sportech proběhnou na požadované úrovni. Zvláště, když u řady z nich se ENOV podařilo získat statut olympijské kvalifikace, takže se snížily i prvotní obavy o kvalitu startovního pole. Na březích Kaspického moře je zkrátka nafta cítit důkladně a ve všech souvislostech.

Na vlastní agendu AIPS nezůstalo v záplavě prezentací znovu příliš času. Řada věcí se zákonitě řešila kuloárně, otevíraly se znovu ty nejočividnější kauzy. Patří mezi ně současná krize AIPS Amerika vzhledem k faktickému rozštěpení národních organizací Brazílie i Argentiny, stejně jako události spojené se zánikem řecké veřejnoprávní televize a vůbec otázka pracovního trhu v novém prostředí moderních technologií. Řešila se znovu problematika možnosti základního přístupu novinářů na některé akce zakoupené a embargované mimoteritoriálním vlastníkem a popírání principu dostupnosti informací (například nástup Al Džazíry na francouzském trhu nebo otázky rozhlasového zpravodajství u utkání pohárů UEFA).


Po úspěchu loňského velmi podnětného, ale hodně akademického panelu věnovaného problematice new media měl být ten letošní zaměřen právě na praktické příklady kvalitní adaptace a podněty k přeměnám tradičních tiskových a vysílatelských domů na multimediální domény.

Počet členů AIPS se stále udržuje pod hranicí deseti tisíc, nejvíce jich je v Evropě, z hlediska zemí však jasně vévodí Čína a Japonsko. Ve statistice výraznější poklesů figuruje i Česká republika (počet karet klesl po desetiletích pod stovku), ale vysvětlili jsme to poněkud pomalejším procesem výměny vzhledem k obměnám softwaru KSN.

Na rozloučenou kongres schválil nové přijetí organizací z Lesotha, Makedonie a Malawi i návrat kolegů z Tuniska a Turkmenistánu.

V čele evropské sekce zůstává Řek Daras

Světovému kongresu AIPS v Baku předcházelo volební jednání bývalé UEPS - teď tedy AIPS Europe. Od roku 2017 se už bude také vedení všech kontinentálních sekcí volit souběžně s volbami předsedy a exekutivy AIPS, takže evropské vedení dostalo v Baku jen tříletý mandát.

Současný předseda Řek Daras neměl protikandidáta, stejně jako osvědčený generální sekretář Camenzuli a pokladník Murat, ve velice těsném souboji rekordního počtu zájemců o pozici ve výkonném výboru slavily nečekaný úspěch obě ženské kandidátky.

Zdeněk Pavlis a Vladimír Drbohlav, delegáti KSN ČR

Složení exekutivy AIPS Europe pro období 2014-17:

Předseda: Yannis Daras (Řecko)
Generální sekretář: Charles Camenzuli (Malta)
Pokladník: Murat Agca (Turecko)
První místopředseda: Lev Rossošik (Rusko)
Členové:
Gianfranco Coppola (itálie)
Eldar Ismajlov (Ázerbajdžán)
Predrag Milinkovič (Srbsko)
Nastasja Maryninová (Bělorusko)
David Naert (Belgie)
Günter Pfeistlinger (Rakousko)
Marc Ventouillac (Francie)
Marina Witte (Nizozemsko

Po mnoha letech tak zůstávají mimo exekutivu kromě Skandinávců i zástupci tradičních mocností Německa a Velké Británie - prioritami nového vedení by měla být právě jednání o aktivizaci stále ještě nejpočetnější kontinentální základny a také pokračování jednání s představiteli EU ve smyslu závěrů přijatých na březnovém předvolebním summitu v rakouském Klagenfurtu.

 

 Zdeněk Pavlis a Vladimír Drbohlav
delegáti KSN ČR