Úvod > Aktuality>Kongres v sídle olympismu s premiérou vyhlášení laureátů nové soutěže

Kongres v sídle olympismu s premiérou vyhlášení laureátů nové soutěže

Dlouholetý prezident AIPS Gianni Merlo snil řadu let o pořádání kongresu AIPS v Lausanne. Ve městě, které je už od dob Coubertinových sídlem MOV, do něhož se v posledních letech přestěhovala řada nejprestižnějších světových sportovních federací a které se také stalo statutárním sídlem AIPS.

Bach.jpg

82.kongres AIPS Lausanne  (21.-24.leden 2019)

V roce 2019 se Merlův sen splnil a v nádherné secesi hotelu Beau-Rivage Palace s výhledem na zamlžené Ženevské jezero a v bezprostředním sousedství legendárního a velmi zdařile inovovaného Olympijského muzea se sešli delegáti 97 členských organizací AIPS, a také pečlivě připravený výběr hostů složený převážně z opravdových osobností současného sportovního světa.

Prezentaci scéně odstartoval slavnostní večer AIPS Media Awards Gala, na němž převzali v osmi kategoriích ocenění laureáti premiérového ročníku nové soutěže sportovních novinářů. Z příspěvků 1273 účastníků ze 119 zemí vybrala odborná porota v každé kategorii nejlepší trojici a z té byl v na webových stránkách i vysílání Olympic Channell celosvětově dostupném přímém přenosu moderátorem Jonathanem Edwardsem představen a důstojně oceněn vítěz.

Kvalita příspěvků i celé aranžmá večera včetně velice otevřených a profesionálních vystoupení laureátů byly nejlepší propagací AIPS a sportovní žurnalistiky v jejích nejrůznějších podobách i skvělým rozehráním témat pro kongresová jednání následujících dnů. Soutěžní kategorie ještě doplnilo ocenění vybraného zástupce investigativní žurnalistiky a vyhlášení ceny za celoživotní přínos, kterou získala i u nás dobře známá legenda rakouské sportovní žurnalistiky Michael Kühn.

Vlastní jednání 82. kongresu bylo proloženo řadou prezentací a specializovaných diskusních fór. Vrcholem byla olympijská problematika - předseda MOV Thomas Bach navzdory opravdu nabitému programu nakonec plánovaných 45 minut diskuse zdvojnásobil a po poněkud právnicky opatrné úvodní prezentaci se v živé diskusi velice otevřeně vyjádřil k současné situaci olympijského hnutí, k otázkám proměny soudobého sportu i jeho vnímání, k referendům odmítajícím pořadatelství her, k dopingu i snahám o akceptování e-sportů, k úsilí o vyvedení olympijského odkazu z mříží určité zlaté klece. Na předsedu Bacha navázaly prezentace nových aktivit Olympic Information Service a projektů Olympic Broadcasting Service - jenže přísliby z loňského bruselského kongresu na další úpravy rozporu mezi právními normami platných smluv a technologickým vývojem 21. století při konkrétní žurnalistické práci jsou zjevně odloženy až do období po tokijských hrách 2020.

Nesmírně kvalitní bylo vystoupení současného zastupujícího generálního sekretáře FIFA Zvonimira Bobana. Bývalý hvězdný hráč AC Milán s řadou žurnalistických zkušeností byl při představení současnosti a výhledů FIFA nesmírně otevřený a neváhal přesně definovat svůj osobní názor na některé kontraverzní plány prezentované před volebním kongresem světové fotbalové federace. Diskuse se poté stočila především k hodnocení MS 2018 v Rusku a otázek zavedení videa a vůbec stylu práce VAR (video asistent rozhodčího). Bobana tady brilantně doplnil Massimo Busacca, který celou problematiku prezentoval už v Bruselu a nyní mohl aplikovat kontrétní zkušenosti z MS 2018.

Thomas Giordano z UEFA se spíše soustředil na podporu projektu AIPS Young Reporters, kteří znovu dostávají příležitost při ME“21“ v Itálii a San Marinu, zajímavé byly prezentace Evropských her 2019 v Minsku, zástupci FISU představili projekty letošních univerziád v Krasnojarsku a Neapoli, nespornou kvalitu měly i prezentace MS v plavání v Gwangju nebo judistického světového šampionátu v nově renovovaném tokijském Nippon Budókan.

Mimořádné dojmy pak přinesla vystoupení kolegů z pro nás někdy těžko uvěřitelného světa. Ghanský investigativec Anas Aremeyaw Anas se ke sportovní problematice dostal po předchozích společenských tématech tak trochu náhodou. Téměř dva roky  sledoval korupci v africkém fotbalu a jeho pořady poté rozpoutaly zemětřesení nejen na ghanské úrovni, ale i v Konfederaci afrického fotbalu (CAF). Důkazní materiály proti desítkám rozhodčích, záběry dokumentující převzetí korupčních peněz špičkovými funkcionáři, nezpochybnitelná žurnalistická profesionalita v pro nás těžko uchopitelném prostředí. Anas svoje zkušenosti přitom přednášel zahalen do neprůhledné masky - čtyři dny před kongresem byl totiž zavražděn jeho nejbližší přítel a spolupracovník a stejný osud má podle výhrůžek stihnout i jeho. Ve srovnání s akademickou diskusí s proslulým německým investigativcem Hajo Seppeltem v Bruselu 2018 ohledně ruského či keňského dopingu jsou zkušenosti Anase opravdu ve znamení práce na pomezí života nebo smrti.

Stejný podtext mělo vystoupení nejmladší členky MOV Samiry Asqadiové z Afganistánu a její krajanky cyklistky Masonah Alizadaové. Strhující vyprávění o životě, o lásce ke sportu a nemožnosti prolomit společenské klima, v němž je samotné sportování často rozsudkem smrti a pro ženu zvlášť, jejich slova o seberealizaci a o současném životě v emigraci s obavami o blízké, které nechaly v Kábulu - byl to další mimořádný a přitom hrozivý zážitek přibližující nejnázorněji rozmanitost současného světa.

ledecka.jpgV rámci kontinentálních sekcí se soustředila pozornost znovu na otázky výměny členských legitimací a některých spíše fiktivně fungujících organizací. Bylo potvrzeno bruselské rozhodnutí o nepřípustnosti nulového počtu členů a exekutiva AIPS by měla po právních úpravách statutu právo na okamžité odebraní hlasovacího práva a případné vyloučení daných zemí. Po vyřešení problémů s bývalým bahrajnským předsedou AIPS Asia se už plně do činnosti organizace vrátila Čína a v současné době s bezmála tisícovkou průkazek jasně dominuje v počtu členů. Na druhém místě je Japonsko, celkově je však stále nejpočetnější členská základna v Evropě. K lednu 2019 sdružuje AIPS téměř 9000 členů, KSN ČR je co do počtu průkazek ve druhé polovině druhé desítky.

Z českého hlediska zaujaly výsledky tradičních anket AIPS, ve kterých se dokázala skvěle prosadit Ester Ledecká. Její olympijské vítězství ve dvou tak rozdílných disciplínách vyneslo české sportovkyni roku druhé místo ve světové anketě o Sportovce roku AIPS. Ledeckou zde předstihla jen americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. V tradiční anketě AIPS Europe o nejlepší sportovkyni starého kontinentu potom Ester Ledecká zvítězila před rumunskou tenistkou Simonou Halepovou  a norskou fotbalistkou Adou Hegerbergovou.

Kongres potvrdil na další dva roky jako zastupujícího generálního sekretáře Chorvata Jure Ozmece. Jeho skupina pokračuje v restrukturalizaci komisí AIPS a centralizuje jejich podporu se snahou o aktivaci s maximální snahou zapojit vyváženěji do práce zástupce různých kontinentů i kolegy publikující v rámci nových médií. Podrobnější zpráva by měla být předložena na kongresu v roce 2020, který by předběžně měl být přidělen do Londýna.

Vladimír Drbohlav a Zdeněk Pavlis
delegáti KSN ČR