Úvod > Aktuality>Odešly legendy, zemřeli kolegové Karel Malina a František Černoch

Odešly legendy, zemřeli kolegové Karel Malina a František Černoch

František Černoch

V jediný den ztratila česká sportovní žurnalistika dvě legendy. V pátek 30. ledna zemřeli známý rozhlasový reportér Karel Malina a fotbalový novinář František Černoch.

Karel Malina by 21. února oslavil 84. narozeniny. Celý profesní život spojil z Československým a Českým rozhlasem, kam nastoupil po maturitě v roce 1949 jako stenotypista. Proslavil se zejména v šedesátých letech minulého století a komentováním stříbrného finále fotbalového mistrovství světa v roce 1962 či úspěchů gymnastky Věry Čáslavské na olympijských hrách.

V roce 1978 se stal spoluzakladatelem Československého klubu fair play a je nositelem Ceny mezinárodního klubu fair play při UNESCO, v roce 2004 mu byla udělena cena Mezinárodního olympijského výboru (ČOV) Sport a média. V roce 2010 obdržel Cenu Oty Pavla, kterou ČOV oceňuje propagaci olympijských idejí v publicistice. Českému rozhlasu zůstal věrný do konce života.

František Černoch zemřel ve věku 78 let v Tachově, kde žil po svém nechtěném odchodu z vrcholné novinařiny. V deníku Československý sport býval výraznou osobností a uznávaným fotbalovým novinářem, pracoval také pro časopis Dikobraz a spolupracoval s regionálním tiskem na Tachovsku.