Úvod > Aktuality>Osmdesátý kongres AIPS proběhl ve znamení voleb a olympijských příprav

Osmdesátý kongres AIPS proběhl ve znamení voleb a olympijských příprav

Jubilejní osmdesátý kongres AIPS hostili od osmého do třináctého května korejští kolegové. Jednání začínalo v Soulu a poté se účastníci přesunuli na východ poloostrova do Pchjongčchangu a Kangnungu, kde měli možnost seznámit se tři čtvrtě roku před zahájením ZOH se stavem příprav a některými z olympijských sportovišť.

Prezentace.jpg

Stěžejním bodem programu korejského kongresu byly volby. Po úpravách statutu kontinentálních asociací probíhaly vlastně na všech úrovních. Nejprve byly v Soulu na zasedáních kontinentálních sekcí na další čtyřleté období zvoleny výkonné výbory AIPS pro Evropu, Ameriku a Afriku (Asie po dubnovém odstoupení většiny členů předchozího vedení na protest proti stylu práce nového bahrajnského předsedy bude mít mimořádný volební kongres v říjnu), v Pchjongčchangu potom proběhly volby exekutivy AIPS na další čtyřleté období.

O pozici prezidenta nebylo pochyb - Ital Gianni Merlo neměl protikandidáta a bude tedy v čele AIPS už čtvrté čtyřleté funkční období. Evropa zůstává kontinentem s nejpočetnější členskou základnou a ve značně obměněné exekutivě obhájila své pozice, Asie nakonec na svojí současnou interní krizi na světové úrovni tolik nedoplatila, na mírném vzestupu je Afrika a s výraznými problémy se potýkají zejména latinskoameričtí kolegové.

Kongresu se účastnili zástupci 104 národních organizací sportovních novinářů, neúprosná kontrola jakýchkoli neuhrazených pohledávek však k volbám připustil delegáty jen z devadesáti sedmi zemí.

Exekutiva AIPS pro období 2017-2021 :

Exekutiva AIPSPředseda :  Gianni Merlo  (Itálie)                              

První místopředseda :  Esat Yilmaer (Turecko)       

Pokladník : Jure Ozmec (Chorvatsko)*

Viceprezidenti (4): Ioannis Daras (Řecko)*              

                                  Nikolaj Dolgopolov (Rusko)    

                                  Ali Mohammed Hiji (Katar)*         

                                  Evelyn Wattaová (Keňa)*      

Předsedové kontinentálních sekcí (4):

             AIPS Africa : Mitchell Obi (Nigérie)                

             AIPS America :  Gabriel Cazenave (Paraguay)

             AIPS Asia:  bude zvolen v říjnu 2017

             AIPS Europe : Charles Camenzuli (Malta)*   

Členové výkonného výboru (13):

             Seyed Abdolhamid Ahmadi (Írán)*

             Zsuzsa Csisztuová (Maďarsko)*                

             Vicente Lucarelli Dattoli (Brazílie)            

             Emanuel Fantaneanu (Rumunsko)        

             Jung Hee-Don (Korejská rep.)                 

             Isa Ahmad Khawari (Malajsie)*

             Josef Langer (Rakousko*

             Amjad Aziz Malik (Pakistán)

             Morad Moutaouakkil (Maroko)*    

             Juan Antonio Prieto (Španělsko)*

             Jean-Paul Savart (Francie)              

             Hiroši Takeuči (Japonsko)              

             Jože Zidar (Slovinsko)*

*Hvězdičkou označení nebyli na svých pozicích v předchozím období

V evropské sekci AIPS už nadále nekandidoval dlouholetý řecký předseda Ioannis Daras a jeho nástupcem se stal Malťan Charles Camenzuli. Bývalý dlouholetý generální sekretář AIPS by chtěl nesporné diplomatické schopnosti využít pro konečné urovnání roztržky se skandinávskými organizacemi a připravit půdu pro návrat jejich zástupců do komisí a orgánů AIPS Europe. 

Výkonný výbor AIPS Europe pro období 2017-2021 :

Předseda :  Charles Camenzuli (Malta)

Generální sekretář : Predrag Milinkovič  (Srbsko)      

Pokladník : Murat Agca (Turecko)

Členové výkonného výboru (9):

                    Gianfranco Coppola (Itálie)

                    Michalis Gavrilides (Kypr)

                    Dumitru Graur (Rumunsko)

                    Nastasja Maryninová (Bělorusko)

                    Lev Rossošik (Rusko)

                    Michael Schuen (Rakousko)

                    Gyorgy Szollosi  (Maďarsko)

                    Sotiris Triantafyllou (Řecko)

                    Marc Ventouillac (Francie)

 

Kongres navíc zasáhl do období mimořádných voleb prezidentských voleb v hostitelské Jižní Koreji, takže volební atmosféra byla opravdu dominující. Střed Soulu byl ve volební den z bezpečnostních důvodů téměř prázdný a naopak inaugurace nově zvolené hlavy státu bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků přitáhla do ulic v sousedství sídla prezidenta nepředstavitelné davy.

IMG_1062.JPG

Navzdory volebním prioritám zařadil Gianni Merlo do programu znovu řadu prezentací (MOV, FIFA, FISU, různé sportovní federace, organizátoři Světové univerziády 2017) a na konkrétních příkladech byli delegáti znovu seznámeni s ohromným nebezpečím hrozícím současnému sportu ze strany stále se rozšiřujících praktik matchfixingu, masivní korupce a neustále zpochybňovaných antidopingových opatření.

Velmi zajímavý byl seminář s německým novinářem Hajo Sepeltem, který pro televizi ARD připravil zásadní dokumenty o dopingu v Rusku a nyní také v Keni nebo Brazílii. Problém investigativní žurnalistiky je ovšem v nezbytnosti neuvěřitelně vysokých nákladů a při veškeré snaze přece jen velmi složité ověřitelnosti důvěryhodnosti jednotlivých zdrojů. Bohužel pojetí diskuse, zda klasická sportovní žurnalistika věnující se vlastnímu sportovnímu dění vlastně jen neslouží růstu moci bezskrupulózních korupčníků a dopingových mafií ze strany investigativních kolegů poněkud překročilo mantinely. Důvěryhodnost sportu je skutečně v ohrožení, stále však musí platit určité zásady presumpce neviny a i v období webových stránek s okamžitou publikací jakékoli informace musí být nedoložená nařčení sankcionována. Ve schopnosti doložit fakta je podstata novinářské profese.

Ve druhé polovině kongresu seznámili organizátoři ZOH 2018 a představitelé provincie Kangwon delegáty s celkovou koncepcí mediálního zabezpečení her a se stavem olympijských sportovišť. Měli jsme možnost zasedat přímo v budově budoucího hlavního tiskového střediska her a v po asijsku důkladných prezentacích posoudit sportoviště pro klasické lyžování, biatlon a skoky na lyžích v samotném srdci horské oblasti XXIII. ZOH i haly pro lední hokej, krasobruslení a short track i rychlobruslení v přímořském čtvrtmiliónovém Kangnungu.

Maskoti ZOH a Paralympiády.jpgSportoviště jsou připravena perfektně, klíčem pro zdar her bude však logistika a především zvládnutí dopravy v olympijském perimetru. Představené projekty zaručují minimální časové prodlevy a historicky nejkompaktnější zimní hry (poněkud stranou jsou vlastně jen soutěže ve sjezdových disciplínách v Jeongseonu a areál pro snowboarding a akrobatické lyžování v Bokwangu). Klíčové železniční tratě mezi Inčeonem a Soulem a olympijskou oblastí i propojení Kangnungu a Pchjongčchangu jsou však stále ve výstavbě a se zkušebním provozem se počítá až na začátku prosince letošního roku – tedy dva měsíce před zahájením her.

V závěrečném usnesení kongres znovu pranýřoval stále častější porušování zásad dostupnosti sportovních akcí - mimořádný boj se vede ohledně Her Commonwealthu 2018 v australském Gold Cost, kde jsou požadavky organizátorů v akreditačních podmínkách opravdu neúnosné. AIPS se pokusí u velkých mezinárodních soutěží o návrat svých koordinátorů spolupracujících s organizátory na zaručení odpovídajících pracovních podmínek pro akreditované novináře, zvýšenou pravomoc by měly mít vůči federacím stávající odborné komise AIPS.

Pro rok 2018 by AIPS Europe měla navázat na letošní budapešťské setkání a ve spolupráci s odborníky z vybraných akademických pracovišť připravit na březen zřejmě v Nikósii druhý evropský mediální summit se zaměřením na současné změny mediálního trhu, podmínek žurnalistické práce i postavení novinářů i dalších pravidelně publikujících ve společnosti. Samotná AIPS změní adresu svého sídla v Lausanne, když využije ekonomicky výhodnou nabídku světové gymnastické federace FIG a přemístí se na nejbližší roky do prostor v jejím sídle.

Ze zdravotních důvodů odchází dosavadní generální sekretářka AIPS Australanka Roslyn Morrisová. Náplň její funkce zatím převezme osobně prezident Merlo, další koncepční změny budou předloženy na příštím kongresu v dubnu 2018 v turecké Antalyi.

 

Zdeněk Pavlis a Vladimír Drbohlav
delegáti KSN ČR na 80.kongresu AIPS