Úvod > Aktuality>Sportovní fotografie roku se vrací! KSN obnoví tradiční soutěž

Sportovní fotografie roku se vrací! KSN obnoví tradiční soutěž

Historie soutěžních výstav se začala psát v roce 1971, ale naposledy jsme oslavovali vítěze před šestnácti lety. Teď se novinářská soutěž vrací. Klub sportovních novinářů vyhlašuje pro rok 2017 obnovenou premiéru soutěžní přehlídky Sportovní fotografie roku.

Vladimír Rys

Soutěže se mohou zúčastnit profesionální fotografové, členové Klubu sportovních novinářů, s fotografiemi, které vznikly či vzniknou v roce 2017. Pořadatelé vyhlásili pět základních kategorií, ale hlavní cenu bude porota vybírat ze všech přihlášených snímků napříč disciplínami.

Hlavní kategorie jsou:

  • Fotbal
  • Ostatní sporty
  • Portrét
  • SportArt
  • Foto série (zde aspoň jedna fotografie musí být z roku 2017)

Zvláštní ocenění od partnerů soutěže Magistrátu hlavního města Prahy a agentury Czech Tourism dále získají fotografie v podkategoriích Sport v Praze a Sport v přírodě.

Na obnovení dlouholeté tradice s Klubem sportovních novinářů spolupracuje produkční agentura Seven Days Agency, která nám pomáhá uspořádat také novinářské lyžařské závody. Přehlídka proběhne za podpory partnerů, kterými jsou ČEZ, hlavní město Praha, FotoŠkoda, Nadace ČEZ, Česká olympijská nadace a Czech Tourism. 

Vyhlášení vítězných fotografií bude zveřejněno na webových stránkách KSN v lednu 2018. Slavnostní zakončení soutěže, předání cen vítězům a zahájení výstavy oceněných fotografií se bude konat v únoru 2018.

Vítězové obdrží finanční odměnu a skleněnou plastiku. Držitel hlavní ceny získá putovní cenu, historický zvětšovák, který od poslední soutěžní přehlídky pečlivě střežil její poslední vítěz Václav Novák.

Úplná pravidla soutěže, přesnou specifikaci kategorií, technické podmínky a další detailní informace najdete na webové stránce www.sportovnifotografie.eu. S dotazy se můžete obracet na výbor KSN prostřednictvím naší mailové adresy vybor@ksn.cz.

U zrodu soutěžní přehlídky na začátku sedmdesátých let stál legendární kolega Jaroslav Skála. Historicky prvním vítězem byl Bohumil Novotný z časopisu Zápisník. Mezi oceněnými fotografy najdeme jména jako Karel Novák, Jiří Pekárek, Jiří Koliš nebo z pozdější generace třeba Herbert Slavík či Vladimír Rys.

Sportovní fotografie roku 2001

Poslední soutěžní výstava proběhla v roce 2001 a vyhrál ji Václav Novák se snímkem „Vychutnat si závod, ochutnat trať“. O rok později vznikl nový koncept, na kterém KSN spolupracoval s Českým olympijským výborem.

Od soutěže se přešlo k výstavám ucelených tematických souborů od menší skupiny vybraných fotoreportérů. Později se součástí takové přehlídky ještě stala výstava některé z legend české sportovní fotografie. Začalo se v roce 2006 poctou Jaroslavu Skálovi, později návštěvníci výstav obdivovali dílo Karla Nováka, Stanislava Tereby a Jiřího Pekárka.

Po roce 2010 i tato tradice skončila.

Výbor Klubu sportovních novinářů vyzývá všechny zdatné fotografy, aby nám s obnovením soutěžní přehlídky pomohli tím, že přihlásí své nejlepší snímky. Sejdeme se v únoru na vernisáži na Staroměstské radnici!

Výbor KSN