Přeskočit na obsah
KSN > Aktuality > Ankety > Ceny O. Sekory > Ceny Ondřeje Sekory předala baronka Coubertinová

Ceny Ondřeje Sekory předala baronka Coubertinová

Ceny Ondřeje Sekory

Klub sportovních novinářů vyhlásil v sobotu 5. října 2024 výsledky prvního ročníku Cen Ondřeje Sekory a současně uvedl první legendy do nově ustanovené Síně slávy. Originální cenu od sklářů studia Lasvit získali vítězové ve čtyřech hlavních kategoriích: Kniha, Článek, Rozhlas/Audio a Televize/Video i nejlepší tvůrci do 30 let. Mezi osobnostmi, které předávaly vítězům ceny, byla i baronka Alexandra de Navacelle de Coubertin, předsedkyně nadace Pierra de Coubertina.

Nejlepší sportovní knihou se stal titul Nové příběhy Staré dámy od Tomáše Macka, v kategorii Článek vyhrál kolektiv autorů MF DNES a iDNES.cz vedený Robertem Rampou za sérii textů „Fígl za 200 milionů a další sporné kroky hokejového svazu“. Audiovizuální tituly porota přisoudila Marku Svačinovi z České televize za 13. komnatu Filipa Minaříka a Pavlu Petrovi z Českého rozhlasu za časosběrný dokument Olympijský rok Davida  Drahonínského. Nejlepšími mladými tvůrci do 30 let byli vyhlášeni Stanislav Kučera a Markéta Plšková z iDNES.cz za článek Internetoví agresoři? Ubožáci a lidské dno. Jak tenisté čelí výhrůžkám a zášti.

Do Síně slávy české sportovní žurnalistiky byli uvedeni v premiérovém ročníku hned čtyři novináři. Prvním držitelem ceny Viléma Heinze-Henryho se symbolicky stal Vilém Heinz-Henry (1876 – 1946), což byl vůbec první předseda našeho klubu, který vedl sportovní novináře už před sto lety. Další legendou oceněnou in memoriam je dlouholetý redaktor MF DNES Václav Pacina.

Originální hodinky Prim s logem KSN a vlastní jmenovkou si z Liberce odvážejí další dva členové Síně slávy Zdeněk Pavlis a Aleš Procházka. První jmenovaný stál 22 let v čele Klubu sportovních novinářů, dnes je jeho čestným předsedou a ve své bohaté kariéře dál pokračuje jako autor knižních publikací a spolupracovník webu Sport.cz. Aleš Procházka je legendou ve vysílání Českého rozhlasu a členem Síně slávy českého hokeje. Oba pracovali v porotě, která rozhodovala o letošních premiérových Cenách Ondřeje Sekory.

Výsledky 1. ročníku Cen Ondřeje Sekory
Kniha:
Tomáš Macek – Nové příběhy Staré dámy
Článek:
Robert Rampa a kolektiv – Fígl za 200 milionů a další sporné kroky hokejového svazu (série článků)
Televize/Video:
Marek Svačina – 13. komnata Filipa Minaříka
Rozhlas/Audio:
Pavel Petr – Časosběrný dokument Olympijský rok Davida Drahonínského
Do 30 let:
Stanislav Kučera a Markéta Plšková – Internetoví agresoři? Ubožáci a lidské dno. Jak tenisté čelí výhrůžkám a zášti

Laureáti cen Viléma Heinze-Henryho
Vilém Heinz-Henry
(1876 – 1946), první předseda Klubu sportovních novinářů
Václav Pacina (1928 – 2006), dlouholetý redaktor Mladé fronty a MF DNES, autor populárních i odborných sportovních publikací
Zdeněk Pavlis (1950), čestný předseda Klubu sportovních novinářů, v letech 2001-2023 předseda
Aleš Procházka
(1950), dlouholetý redaktor Českého rozhlasu, člen Síně slávy českého hokeje

Novináři mohli přihlašovat své práce vytvořené od 1. 1. 2023 do 31. 8. 2024. V hlavní soutěži se sešlo 36 příspěvků od čtyř desítek autorů. Porotci posuzovali 10 knih, 12 článků či článkových sérií, 6 televizních a 8 rozhlasových pořadů. Devět soutěžících novinářů patřilo do kategorie do 30 let.

„První ročník soutěže bude určitě inspirací a výzvou i pro spoustu dalších autorů, jejichž práce přihlášeny nebyly,“ myslí si předseda poroty Zdeněk Pavlis, který anketě předpovídá slibnou budoucnosti. „Vůbec nezávidím porotcům, kteří budou hodnotit příští ročníky. Už v premiérovém se sešlo tolik kvalitních příspěvků, že bylo pro každého z nás těžké vybrat ty nejlepší.“

Vedoucí Katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK a členka poroty Alice Němcová Tejkalová zdůraznila, že sportovní novinářky a novináři si za svou práci oceňovat zaslouží. „Oceňuji, že se nevěnují jen sportovním výsledkům, ale taky tomu, co je za nimi, jaké podmínky pro sport v Česku jsou, a nevyhýbají se ani tématům, jako je korupce nebo sexualizované násilí ve sportu.“

Hodnocení poroty

Předseda poroty Zdeněk Pavlis zhodnotil všechny vítězné práce:

  • Tomáš Macek – Nové příběhy Staré dámy. Skvělá knížka sepsaná jazykem a kumštem Tomášovi vlastním. Z každé stránky je patrné, co všechno osobně na Tour prožil a jak se snaží dostat do nitra každého závodníka, o kterém píše, těch českých pak zvlášť. K tomu faktografie, statistický servis… Za mě absolutorium.
  • Robert Rampa a kolektiv – Fígl za 200 milionů a další sporné kroky hokejového svazu. Pro mě jasný vzkaz, že investigativní materiály v české sportovní žurnalistice ani v dnešní době nezemřely a musí v ní mít dál své místo. Zvlášť, když tato série nesklouzává jen po povrchu. Perfektně zpracováno, vyargumentováno, k tomu plusové body za odvahu pustit do takovéhoto tématu.
  • Marek Svačina – 13. komnata Filipa Minaříka. Jeden z nejlepších dokumentů ze série 13. komnat ČT. I díky tomu, že Filip a Marek k sobě mají blízko, že se Filip autorovi dokumentu otevřel se vším všudy a nechá tudíž prožít svůj příběh diváka se vším všudy.
  • Pavel Petr – Časosběrný dokument Olympijský rok Davida Drahonínského. Časosběrná reportáž, které autor věnoval spoustu času, energie i invence a která mě osobně zaujala tím, jak se vymyká obvykle prezentovaným příběhům paralympioniků. Volbou témat, otevřeností, podáním.
  • Stanislav Kučera a Markéta Plšková – Internetoví agresoři? Ubožáci a lidské dno. Jak tenisté čelí výhrůžkám a zášti. Oceňuji zpracování se snahou dostat se nejen pod povrch zla a neřesti dnešní doby, ale i hledání odpovědi, jak na to reagovat a vypořádat se s tím.

Složení poroty
Předseda:
Zdeněk Pavlis, čestný předseda Klubu sportovních novinářů, v čele profesní organizace stál 22 let (2001-2023)

Členové:
Alice Němcová Tejkalová, vedoucí Katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK; v letech 2000–2017 sportovní novinářka
Lukáš Rohan, vodní slalomář, olympijský medailista, posluchač oboru Mediální studia na UK
Vladimír Drbohlav, dlouholetý redaktor České televize, člen pléna ČOV a výboru Českého klubu fair play
Aleš Procházka, dlouholetý redaktor Českého rozhlasu, člen Síně slávy českého hokeje

Partneři: