Přeskočit na obsah

Mapujeme podmínky pro práci novinářů. Euro se až na drobnosti povedlo

Tisková konference v Lipsku

Klub sportovních novinářů sleduje podmínky pro práci svých členů na velkých sportovních akcích. Tentokrát jsme se zaměřili na mistrovství Evropy ve fotbale, které v létě hostilo Německo. Novináři během turnaje tradičně pracovali na dvou místech – během zápasů a jeden den před nimi v tiskových centrech UEFA přímo na stadionech a v další dny pak v tiskovém středisku FAČR na základně týmu na severním okraji Hamburku. Až na drobnosti vše fungovalo dobře.

Tiskové středisko na základně zřídila FAČR hned vedle hotelu, kde mužstvo během šampionátu bydlelo. Od příjezdu do dějiště turnaje několik dní před prvním zápasem byli každý den k dispozici jeden až dva zástupci týmu. Kontakt s nimi probíhal formou tiskové konference v dostatečně prostorné místnosti, která byla součástí celého tiskového středisko. Tvořily jej i samostatná místnost pro práci novinářů s několika desítkami míst a „odpočinková“ zóna.

Je třeba velmi ocenit, že denně bylo zdarma k dispozici pestré občerstvení včetně polévek či čerstvých sendvičů. Pochvalu rovněž zaslouží i to, že středisko fungovalo až do šesti hodin večer, takže novináři měli dostatek času výstupy z tiskových konferencí zpracovat. K dispozici bylo bezproblémově fungující připojení k wi-fi a novináři měli zároveň zajištěné bezplatné parkování v areálu.

Malou komplikací bylo, že mužstvo trénovalo v nedalekém Norderstedtu, vzdáleném zhruba 20 minut jízdy autem od hotelu, takže novináři museli mezi oběma místy pendlovat. Časy tiskových konferencí ale byly vyhovující, takže se vše dalo bez problémů a s rezervou stihnout. Vedení týmu několikrát povolilo novinářům zůstat na tréninku o chvíli déle než obvyklých 15 minut.

Tiskové oddělení reprezentace se v drtivé většině případů snažilo vyjít požadavkům vstříc, žurnalistům pouze nebyl po přestupu do Girony osobně k dispozici obránce Ladislav Krejčí. Mluvčí ovšem později během dne poslal audio nahrávku s hráčovými odpověďmi na předem zaslané otázky od žurnalistů.

Během přípravného kempu v Rakousku „zaskřípala“ komunikace ohledně zranění záložníka Michala Sadílka. Vedení reprezentace nejprve uvedlo, že upadl na kole a až později připustilo, že šlo o jízdu na tříkolce. Je ovšem otázka, zda toto mohlo tiskové oddělení reprezentace nějak ovlivnit. Za špatnou komunikaci se posléze omluvil sám trenér Ivan Hašek.

Podmínky na stadionech v režii UEFA byly obecně poměrně dobré, příjemněji se ale rozhodně pracovalo v prostorách FAČR na základně českého týmu. Především v Lipsku bylo trochu složitější dostat se z tiskového střediska na místa na tribuně. Novináři museli obcházet snad polovinu stadionu a přístup nebyl ideálně označen, ztráceli se i zahraniční žurnalisté. V Lipsku navíc UEFA nepouštěla z kapacitních důvodů do poměrně malého sálu pro tiskové konference fotografy.

V Hamburku novináři pracovali ve velmi prostorném stanu a i tam byla místa na tribuně poměrně daleko. Při odchodu po zápase navíc žurnalisté přišli do kontaktu s tureckými fanoušky. Ve stanu to pořadatelé přehnali s klimatizací a nedalo se v něm delší dobu vydržet bez oblečení s dlouhým rukávem.

Po posledním utkání v Hamburku, které začínalo v 21:00, navíc novináři měli málo času na práci. Kolem jedné hodiny pořadatelé tiskové prostory zavírali a žurnalisty vyháněli. Někteří pak dopisovali ve tmě na lavičce poblíž stadionu. V Lipsku naopak organizátoři po večerním utkání poskytli novinářům více času. Připojení k wi-fi fungovalo na obou stadionech bez problémů, ne všichni novináři dostali na zápasy parkovací kartu.

V tiskových střediscích byla k dispozici spousta jídla a pití. Jak je na rozdíl od českých sportovišť na velkých akcích zvykem, novináři si museli občerstvení hradit. Výběr byl velmi pestrý od těstovin přes saláty až po kuřecí steaky a mimořádně kvalitní kávu, ceny nejlevnějšího jídla se pohybovaly do 10 eur. Minimálně na jednom ze stadionů ovšem během dne došla voda, která byla původně zdarma, a novináři si tak v tiskovém středisku museli kupovat i ji. 

Druhý den po vyřazení již ve skupině se český tým vracel do Prahy a na letišti s novináři mluvili trenér Hašek, záložník Antonín Barák a předseda FAČR Petr Fousek. Nešlo však o předem oznámenou oficiální mediální akci reprezentace, přítomní žurnalisté tak vyrazili na letiště v podstatě „na blind“. I proto některé redakce scházely.

Fotbalová sekce KSN
ve spolupráci s hlavními redakcemi

DÁLE ČTĚTE: